Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wymiana do Portugalii

W dniach 26 marca do 1 kwietnia grupa uczniów biorąca udział w projekcie 'All roads lead to Rome' w ramach programu Erasmus + wyjechała na trzecią krótkoterminową wymianę do miasta Barreiro w Portugalii.

Uczniowie gimnazjum: Marta Kocuniak, Nikola Stencel, Wiktoria Matuszewska oraz Wojciech Zaleski pod opieką nauczycielek Lidii Kozłowskiej (j. angielski)  oraz Joanny Ginter-Reglińskiej (historia) zostali przyjęci przez goszczącą uczestników projektu portugalską placówkę oświatową - Agrupamento De Escolas De Casquilhos.

W programie były zajęcia integrujące międzynarodową grupę młodzieży (z Hiszpanii, Portugalii, Polski i Włoch), warsztaty dla nauczycieli i uczniów na terenie szkoły oraz wycieczki służące realizacji tematyki projektu.

W czasie trwania wymiany zwiedziliśmy  ruiny antycznej rzymskiej świątyni w Evorze wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak również  odwiedziliśmy romańską katedrę i kaplicę kości. Kolejnym miejscem była Conimbriga, gdzie mogliśmy podziwiać pozostałości rzymskiego miasta - fragmenty murów, kolumny, a także mozaiki, rzeźby i  wyposażenie domów. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Miniatur w  Coimbrze, gdzie zostały zgromadzone olbrzymie makiety najwspanialszych portugalskich zabytków. Mieliśmy także okazję zwiedzić stolicę Portugalii - Lizbonę. Nacieszyliśmy oczy widokiem Wieży Belem, Klasztoru Hieronimitów i pomnika Odkrywców.

Rodziny, które gościły naszych gimnazjalistów, organizowały im dodatkowe atrakcje w czasie wolnym od zajęć w ramach projektu - zwiedzanie okolic Barreiro oraz zajęcia rekreacyjne.

Wróciliśmy do  szkoły bogatsi o nowe doświadczenia i kolejnych nowych przyjaciół.

napisała Joanna Ginter-Reglińska

Jesteś tutaj: Erasmus Plus Wymiana do Portugalii