Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Warsztaty eduacyjne CA-FE Chemia klasy II C

Drukuj

IMG  013mDnia 28 września, wczesnym rankiem, bo już przed godziną 7.00 zebraliśmy się na dworcu SKM w Orłowie, by następnie wyruszyć na warsztaty „Ca-Fe Chemia” w Centrum Hewelianum . Dla niektórych dotarcie na czas na zbiórkę okazało się nie lada wyzwaniem. Niejednokrotnie dojeżdżaliśmy pierwszym, porannym autobusem w rozkładzie jazdy, ale udało się i w 18-osobowym składzie z wychowawcą Katarzyną Kowalską i panią od chemii, Ewą Wernikowską, dotarliśmy na miejsce punktualnie.
Najpierw przeszliśmy mały test ze znajomości mapy, gdyż musieliśmy odnaleźć salę 29B wśród wielu pomieszczeń, znajdujących się na umocnieniach fortu Grodzisko na Górze Gradowej. Piękna pogoda i świadomość, że o tak wczesnej porze jesteśmy sami na terenie zabytkowych fortów, sprawiały, że nie starając się szybko dotrzeć do celu, z przyjemnością przez kilkanaście minut błądziliśmy po wzniesieniach, ścieżkach i tunelach. Zgodnie z planem, o godzinie 8.00 rozpoczęły się warsztaty chemiczne, których celem było wprowadzenie naszych młodych umysłów w świat tego, co najmniejsze i zrozumienie pojęć: pierwiastka, atomu, jonu, protonu czy elektronu.
Po zajęciach mogliśmy poznać życie i dokonania Marii Skłodowskiej - Curie, oglądając wystawę poświęconą tej wybitnej Polce -laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1911r. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał na pamiątkę- książeczkę o M. Curie –Skłodowskiej i tablicę Mendelejewa z obrazkami ułatwiającymi zapamiętanie nazw pierwiastków.
Następnie udaliśmy się na wystawę interaktywną „Energia, niebo, słońce”, gdzie przez ponad godzinę poznawaliśmy prawa nauk ścisłych: fizyki, astronomii, geografii i chemii. Na jednym ze stanowisk, w dwóch akwariach można było zbadać, od czego zależy energia morskiej fali i w jaki sposób można ją wykorzystać. W innym miejscu zainteresowało nas wywoływanie fal dźwiękowych poprzez grę na gitarze czy perkusji.

W pracowni Nieba
zapoznaliśmy się z budową Układu Słonecznego i całego Wszechświata. Do wyjścia doprowadził nas korytarz luster uzupełniony grą świateł i efektami dźwiękowymi.
    Dalej wędrując szlakiem 11 stałych ekspozycji „Wehikuł Czasu-Pocisk i Człowiek”, znajdujących się w odrestaurowanych obiektach pofortecznych, poznawaliśmy zagadnienia z zakresu historii. Oprócz ekspozycji dotyczących oblężeń z lat 1734, 1807 czy 1813 mogliśmy dowiedzieć się nieco więcej o pruskim garnizonie w Gdańsku, uzyskać odpowiedzi na pytanie, kto bawił się i mieszkał na terenie fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska, czy wreszcie przekonać się, jak działała tzw. zagłuszarka Radia Wolna Europa. Kiedy nasz plan lekcji w Hewelianum zrealizowaliśmy w pełni, zadowoleni udaliśmy się na dworzec SKM w Gdańsku i około godziny 13.30 wróciliśmy do domu.

Naprawdę warto było wstać tak wcześnie, aby uczestniczyć w niezwykłych lekcjach z chemii, fizyki, geografii, astronomii i historii. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy z zakresu różnych nauk, chociaż tego dnia nie siedzieliśmy w ławkach szkolnych.

Jesteś tutaj: Archiwum 2011/2012 Warsztaty eduacyjne CA-FE Chemia klasy II C