Wystawa interaktywna „Kalejdoskop optyczny - przewrotne oko"

IMG 1 027mW październiku uczniowie klasy IIb i IIc gimnazjum i piątej klasy szkoły podstawowej mieli możliwość odwiedzenia niezwykłej wystawy interaktywnej w całości poświęconej zjawiskom optycznym. Wystawa „Kalejdoskop optyczny- przewrotne oko” składała się z 27 specjalnie zaprojektowanych, w pełni interaktywnych stanowisk. Każdy uczestnik, podczas trwających około 90 minut zajęć, mógł osobiście doświadczyć samodzielnego odkrywania niezwykłych zjawisk i efektów tworzonych przez światło.
Po przybyciu na miejsce, na ulicę Szyprów w Gdyni - Orłowie, uczniowie wraz wychowawcami (z paniami: Katarzyną Kowalską, Lidią Kozłowską, Magdą Gapińską i Anną Sellin )zostali zaproszeni na prezentację multimedialną, podczas której pani wprowadziła uczestników zajęć w tajemniczą tematykę zjawisk optycznych.
Następnie wszyscy zostali podzieleni na 2-3 osobowe zespoły, których zadaniem było rozwiązanie 13 zadań przy kolejnych stanowiskach wystawy. Wędrując po wystawowych salach, można było zobaczyć, jakim złudzeniom ulega nasze oko, jakich zniekształceń dokonuje lustro, jak przyrządy optyczne mogą wpływać na zmianę obrazu, który widzimy. Niektóre z doświadczeń wydawały się bliższe czarom i magicznym sztuczkom, chociaż każde z przedstawionych zjawisk miało swoje naukowe uzasadnienie.
Po godzinie zabawy połączonej z nauką , z odpowiedziami zapisanymi na otrzymanych kartach pracy uczestnicy zgłaszali swoją gotowość do sprawdzenia poprawności wykonanych zadań. Każda z grup miała 20sekund na kliknięcie właściwej odpowiedzi na otrzymanym pilocie. Gdy wszyscy już podali swoje rozwiązania, mogliśmy się dowiedzieć, kto okazał się zwycięzcą. W klasach gimnazjalnych najlepszy wynik uzyskały Maja Matuszewska, Karolina Szałek i Zuzanna Strzedzińska, a w klasie piątej  zwycięzcami okazały się również dziewczynki: Ola Kraszewska,  Ania Bocian i Wiktoria Podgórna. GRATULUJEMY!

Twórcom wystawy, panu Krzysztofowi Horodeckiemu i Bogdanowi Gajdzińskiemu, dziękujemy za zaproszenie. Kto nie był, polecamy- warto odwiedzić wystawę – „Kalejdoskop optyczny – przewrotne oko”.

Jesteś tutaj: Archiwum 2011/2012 Wystawa interaktywna „Kalejdoskop optyczny - przewrotne oko"