Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Klasa 4a na bursztynowym szlaku

Drukuj

Zdjecie-0791mDnia 19 października 2011 r. klasa 4a ,w 20-osobowym składzie, wraz z wychowawczynią panią Joanną Zarzycką wybrała się na niezwykłą wycieczkę do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
Mimo że byliśmy z dala od szkoły, uczestniczyliśmy w lekcji otwartej, której temat brzmiał: "Bursztyn - Dar Eridanu".
Jak podaje źródło encyklopedyczne: „Eridan to rzeka płynąca w eocenie z północy na południe na obszarze dzisiejszego Bałtyku ok. 40 mln lat temu i później. Rzeka ta tworzyła szeroką deltę na obszarze obecnej Zatoki Gdańskiej, deponując, prócz materiału terygenicznego, materię organiczną wraz z żywicą drzew iglastych. Usypane w delcie pokłady piasków z glaukonitem utworzyły tzw. ziemię niebieską zawierającą duże ilości bursztynu.” W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się również, czym jest bursztyn, jak powstał, a także jakie są jego chemiczne i fizyczne właściwości. Następnie przedstawione zostały uczestnikom lekcji różne formy bursztynu tj. krople, sople, nadziaki, formy barwne. Najbardziej zainteresowani mogli dociekać, co to jest inkluzja, jak powstaje, a nawet poznać przykłady inkluzji zwierzęcych i roślinnych.
Widzieliśmy najcenniejsze eksponaty muzeum min. inkluzję zwierzęcą jaszczurki gierłowskiej (okaz datuje się na ponad 40 mln lat) oraz kabinet bursztynowy sygnowany ,,Danzig/28. Julius/Ao 1724/Johan George-/ Zernebach".


 

 

Jesteś tutaj: Archiwum 2011/2012 Klasa 4a na bursztynowym szlaku