Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Z okazji Święta Patrona Szkoły- Bohaterskiej Załogi ORP GROM

„Maj miesiącem rocznic... i moich urodzin także” - powiedziała szczęśliwa Małgośka, jedna z bohaterek szkolnego przedstawienia, które miało miejsce w naszej szkole 9 maja. Był stół przystrojony majowym bzem, tort urodzinowy, goście, prezenty. W konwencji urodzinowego spotkania uczniowie klas gimnazjalnych (Aga Koszła, Dominika Golombek, Ola Krakowiak, Wiktor Cybulski, Zuzia Strzedzińska, Karola Szałek i Angela Hebel) wystąpili dla szkoły podstawowej i gimnazjum z przedstawieniem słowno – muzycznym, związanym z majowymi świętami i rocznicami. Treść scenariusza przypomniała, że marzenia o wolności, zarówno kraju, jak i tej osobistej, spełniły się dzięki bohaterstwu Polaków w czasach zaborów, wojen i komunizmu. Byli nimi również dzielni marynarze - Bohaterowie Załogi ORP „Grom”, zatopionego okrętu 4 maja 1940 roku na wodach Bałtyku.

Ponieważ to imię nosi nasza szkoła, został zorganizowany konkurs o szerokiej tematyce, by oddać hołd Polskiej Marynarce. Jury konkursu pod przewodnictwem jego organizatorki, pani Joanny Mienik, wyłoniło zwycięzców w konkursie plastycznym i literackim.

Mogliśmy podziwiać prace nagrodzonych uczniów w holu szkoły. Plastyczne prace niosły radość, wręcz powiew wiatru znad wolnego polskiego morza. Pierwsze miejsce przyznano uczennicy klasy 2b, Olivii Dusted - Leskiewicz za fantastycznie wykonanego marynarza z plasteliny. Wśród zredagowanych przez gimnazjalistów listów marynarzy do swoich bliskich zwyciężyła praca Angeli Hebel z klasy Ia.

Po „urodzinowym świętowaniu” aktorzy „pobiegli” sprawdzić wyniki konkursu, dzięki czemu mogliśmy usłyszeć fragmenty listów - dramatycznych, refleksyjnych, pełnych napięcia i grozy. Zapewne treści te jeszcze raz podkreśliły przesłanie przedstawienia:

„Kiedyś ktoś marzył o wolności, teraz  my wolni - spełniajmy marzenia”.

Zuzia Strzedzińska oraz Karolina Szałek jubilatce i wszystkim obecnym na sali zadedykowały przepiękną piosenkę Marka Grechuty „Wolność”. Zaśpiewały ją (jak zawsze!) pięknie i niezwykle wzruszająco, wyśpiewując przejmujące słowa:

Bo wolność - to nie cel, lecz szansa, by  spełnić najpiękniejsze sny, marzenia,

wolność to diament do oszlifowania, a zabłyśnie blaskiem nie do opisania!

PS Nie szkodzi, że tort był świetnie wykonaną atrapą. Wyglądał smakowicie. Dziękujemy Pani Balbinie Rogalce za wspaniałą dekorację i pani Marylce Włodkowskiej za przygotowanie wyjątkowego programu artystycznego, dzięki któremu wszyscy przybyli uczniowie prawdziwie poczuli się gośćmi urodzinowej uroczystości - z okazji Święta Patrona Szkoły i nie tylko..


Jesteś tutaj: Archiwum 2011/2012 Z okazji Święta Patrona Szkoły- Bohaterskiej Załogi ORP GROM