Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej, Lubeka, 2012.

altW ramach wymiany młodzieży polsko - niemieckiej grupa naszych uczniów wraz z nauczycielem języka niemieckiego, Panią Hanną Falk udała się w dniach 7-11 maja na wycieczkę do Lubeki. Oczekiwania związane z tą wycieczką były olbrzymie. Ponieważ była to nasza pierwsza wizyta w Lubece, towarzyszyły jej oprócz ciekawości i radości, również niepewność i trochę lęku. Pierwsza przygoda rozpoczęła się tuż za granicą.

Siedząc wygodnie w pociągu (Regionalbahn do Lubeki), dowiedzieliśmy się, że akurat w tych dniach odbywają się roboty drogowe i w związku z tym, będziemy musieli się wielokrotnie przesiadać. Zgodnie ze starym przysłowiem: co nas nie zabije, nas wzmocni, dojechaliśmy (co prawda późnym wieczorem) jako zwarta, zgrana grupa do Lubeki.

Pierwszego dnia udaliśmy się do Geschwister - Prenski Schule, gdzie przywitali nas uczniowie, pani dyrektor oraz opiekujący się nami nauczyciele: Sabine und Rainer. Sabine und Rainer gościli u nas ze swoją klasą we wrześniu ubiegłego roku. Szkoła zrobiła na nas naprawdę duże wrażenie. Zajęcia odbywają się tam wyłącznie w zespołach i grupach. W szkole nie ma dzwonków, klasy są otwarte. Uczniowie biorą udział w różnych międzynarodowych projektach. Wszystko to było ciekawe i przede wszystkim inne, jak u nas. Największe wrażenie na naszych uczniach wywarła informacja, że na terenie całej szkoły i boiska szkolnego obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych, nie wspominając o jakichkolwiek konsolach elektronicznych J. Uczestnictwo w lekcjach (język angielski, sztuka) umożliwiło polskiej młodzieży zrobienie własnych obserwacji, dotyczących poziomu wiedzy oraz sposobu prowadzenia zajęć w niemieckiej szkole.

Program naszej wizyty w Lubece był bardzo bogaty. Uczniowie z Prenski Schule oprowadzali nas po mieście, opowiadali o ciekawych miejscach, pokazywali zabytki i różnorodne rzeczy warte zapamiętania J. Z grupą fakultatywną „Kanu” odbyliśmy wspaniałą wycieczkę po kanałach lubeckich, a grupa pracująca w Holstentor Museum zorganizowała konkurs dotyczący informacji o mieście hansatyckim Lubeka. Oczywiście nie zabrakło nam czasu na wycieczkę do Travemünde, gdzie nawet niektórzy uczniowie odważyli się wejść do morza J. Kolacja w niemieckich rodzinach była również ciekawym doświadczeniem, które jeszcze raz podkreśliło, jak ważna jest znajomość języków obcych. Komunikacja uczniów odbywała się głównie (tak, jak we wszelkiego typu projektach międzynarodowych) w języku angielskim. Wspólne grillowanie, podczas ostatniego wieczoru posłużyło nam do układania planów na dalszą współpracę i kolejne wizyty.

Pani Hanna Falk - główny organizator i opiekun podczas wyjazdu młodzieży do Lubeki, nauczyciel języka niemieckiego w gimnazjum i liceum

Es war sehr schön!

 

„Najbardziej podobało mi się, że ten wyjazd pomógł nam w poznaniu innych kultur i w obaleniu niektórych stereotypów dotyczących Niemców i innych narodowości. Podczas wycieczek panowała również miła atmosfera, którą również bardzo sobie cenię i uważam ją za fundament każdego spotkania. Trzecią rzeczą, którą zauważyłam i bardzo mnie to zaskoczyło, było to, że miasto było bardzo czyste, zadbane, a ludzie serdeczni, gościnni i pełni pozytywnej energii."

Patrycja Pankau (Gimnazjum).


„Udana wycieczka, było fajnie. Bardzo miła atmosfera, za dużo rzeczy do zrobienia, za mało na nie czasu. Ale było miło."

Patrycja Lipowska (Gimnazjum).


„Poznanie nowych ciekawych ludzi, podszkolenie języków obcych. Bardzo dobra organizacja czasu oraz przyjazna atmosfera. Znakomici opiekunowie, pokazywali dużo ciekawych rzeczy i jednocześnie zezwalali na czas do własnej dyspozycji. Dowiedzieliśmy się wiele o ważnych wydarzeniach, zarówno historycznych, jak i współczesnych. Młodzież niemiecka z jaką mieliśmy przyjemność spędzać całe dni, była bardzo miła i cieszyła się, że może poznać nowych ludzi. Zakwaterowanie oraz jedzenie były na bardzo wysokim poziomie. To nam się bardzo podobało. Z niecierpliwością oczekujemy wspólnych wyjazdów."

Przemek Rułkowski, Maciej Sasowski, Karol Indyk, Weronika Narloch, Angela Antoszek, Oskar Kociewicz, Łukasz Niedbalski (Liceum).


„Super atmosfera i organizacja, atrakcje na wysokim poziomie, miłe znajomości i znakomici opiekunowie.”

Sławek Raduszkiewicz (Liceum).Jesteś tutaj: Archiwum 2011/2012 Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej, Lubeka, 2012.